30.12.2008

Eva Líšková: Boxerka, která na zlomený nos nehledí

Nástup žen do dříve ryze mužských sportů je realitou posledních let. Jde o skoky na lyžích, vzpírání, sumo a další odvětví. Příběh špičkové české boxerky Evy Líškové ukazuje, že se ženy dokážou uplatnit i v prostředí, kde se něžnost moc nenosí.

Sedmadvacetiletá Líšková nejprve okusila tvrdost kickboxu, ale trápily ji slabé ruce. "Začala jsem ze Žebráku dojíždět do Prahy k Marku Šimákovi do SK Boxing Praha, kde jsem u něj zůstala a pod jeho vedením jsem odboxovala zápasy v amatérském boxu v Čechách i v cizině," říká boxerka. Oba bojové sporty načas spojila dohromady. "Dalo mi to hodně zkušeností," pochvaluje si. Ani tvrdá dvojkombinace ji ale neuspokojila, a tak přidala ještě thaibox.

Nesrovnávejte. Muži jsou jiní

Veřejnost zná Líškovou ale především jako boxerku. Jako amatérka vyboxovala v roce 2003 titul mistryně republiky a byla pátá na evropském šampionátu. Pak přešla k profesionálkám.

liskova_zoran.jpgJeště větší úspěchy si však na své konto připsala v kickboxu: má stříbro a bronz z mistrovství světa, kontinentální šampionát dokonce v roce 2005 vyhrála. Na úspěch je zvyklá. Aby si ale neodvykla tvrdé tréninkové dřině, na to dohlíží hlavní trenér Petr Macháček, na kondici pracuje i se Zoranem Pešicem. Vlasůprostému kouči říká Eva laskavou přezdívkou "Pešo".

Srovnání mužského a ženského boxu se Líšková brání. S tím, že by box byl ale mužskou doménou, ale na Líškovou nechoďte. "Slýchávám to často. Co na to mohu říct? Já taky neřeším, jestli chlapi dělají aerobic, nebo jsou kadeřníci. Znám dobré kadeřníky a tak proč by ženy neměly boxovat, i když je to mužský sport?" Šovinistické narážky radši prý ani nebere v potaz a mávne nad nimi rukou.

To, že mezi mužským a ženským boxem je méně rozdílů, než by se na první pohled mohlo zdát, dokresluje Líšková dalšími argumenty. "I chrániče jsou stejné, jen ženy mají chránič hrudi." A tradiční zápasnické atributy - knockout či odpočítávání? "Objevuje se podobně často jako u chlapů."

Přestože byste nejlepší světové boxerky měli hledat ve Spojených státech a Německu, i v tuzemských podmínkách si box získal mezi něžným pohlavím svou popularitu. "Neregistrovaných boxerek je hodně a těch registrovaných je okolo šedesáti, možná i víc," vypočítává Líšková.

Knockout neřeším

V roce 2002 v časopise Reflex česká reprezentantka uvedla: Když někoho v ringu tvrdě zasáhnu, mrzí mě to. "Opravdu? Tak to si nepamatuji," reaguje nyní. "Asi jsem to řekla jinak, než jsem chtěla. V ringu mi jde o to vyhrát, a jestli to bude na body, nebo někoho knockautuji, tak to moc neřeším," upřesňuje pět let starý výrok. " Ve chvíli, kdy probíhá zápas, je mi jedno, co se soupeřce stane, jestli jí uhodím tvrdě a zlomím jí nos, nebo natrhnu obočí. Ježíš, kdybych to řešila, tak ten sport nemůžu dělat."

Přesto jistou nežnost v duši přiznává: "Po zápase to pak člověka zamrzí, že někomu zlomil nos nebo natrhnul obočí, ale je to prostě tvrdý sport."

Million Dolar Baby? Realita je jiná

Boj v ringu zpopularizovala i dcera nejslavnějšího boxera všech dob Muhammada Aliho. Že by ale byla Laila Aliová obdivovanou ikonou, to Líšková odmítá. "Mně se třeba její styl boxu nelíbí. Pro mě je šampionka v boxu Michele Aboro z Anglie."

Ženy mezi čtyřmi provazy se na celém světě dostaly kromě slavné Aliho dcery do širšího podvědomí i díky filmu Million Dollar Baby, ve kterém se Hillary Swanková (oceněná Oscarem) pod vedením Clinta Eastwooda vyhrávala předem prohrané zápasy. "Ten film se mi líbí. Jako příběh je to fajn, ale v reálném životě to chodí jinak," usmívá se Líšková.


Profil Evy Líškové

Narozena: 7. 1. 1980
Záliby: filmy, nakupování, hudba, tanec
Zaměstnání: ve sportu
Rodinný stav: svobodná
Největší úspěchy:
Box
- zlatá na mezinárodním turnaji v Maďarsku 2003
Kickbox - stříbro z MS 2003, zlatá z ME 2005, bronzová z MS 2006
Thaibox - zlatá z mezinárodního turnaje v Německu 2006.
Sportovní vzor: britská boxerka Michele Aboro
Trenéři: Petr Macháček, Zoran Pešič
Klub: Hanumangym Praha
Bilance: 30 vyhraných zápasů, 3 remízy, 7 proher

URL: http://ihned.cz/mail/0/21782460/10073040

« zpět na články