23.1.2009

Malí boxeři

Na severu Thajska se organizují boxerské zápasy dětí, kterým někdy bývá jen pět let. Malé boxery k tomu nutí hlad a také jejich matky.

Začíná se kolem půlnoci. Malí zápasníci bojují s plným nasazením. V publiku fanoušci pokřikují a sázejí na vítěze.  Tisíce nezletilých dětí jsou v Thajsku zneužívány k nelegálním utkáním. Na sázkách se získává mnoho peněz. Děti, které se zapojují do starodávného thajského boxu Muay Thai, jsou ve věku mezi pěti a čtrnácti lety. Pocházejí hlavně z chudých oblastí na severu Thajska. K boxu je nutí vlastní rodiče. Potřebují peníze a někteří sní o tom, že by se jejich syn mohl stát šampionem. Děti trénují nejméně čtyři hodiny denně. Dodržují přísnou dietu, aby nepřibrali na váze a nemuseli bojovat se staršími soupeři. Malí boxeři ještě nemají kosti zcela vyvinuty a ty mohou být při zápasech nenapravitelně poškozeny. Nezřídka se malí zápasníci dostávají po úderech do kómatu s následným trvalým poškozením mozku.

Organizace zápasů

V Thajsku existuje zákon, který zakazuje zápas chlapcům do patnácti let. "Ale jsou to hlavní představitelé jednotlivých vesnic, neboli zastupci státu, kteří se podílejí na organizaci boxerských střetnutí," říká Enrico Pitzanti, jeden z tvůrců dokumentu natočeného v oblasti Issan na severovýchodě Thajska. Zápasy organizované mezi jednotlivými vesnicemi se odehrávají kdekoli, kde lze postavit ring, na volném prostranství, v malých místních tělocvičnách nebo v džungli. Utkání probíhají od západu slunce až do jedné hodiny ráno. Tři dny před bojem malí boxeři odpočívají. Od učitelů mají dovoleno nechodit do školy. V den zápasu jsou před zraky obyvatel různých vesnic chlapci zváženi. Váha se jim napíše na paži. Organizátoři určí zápasníky pro jednotlivá utkání a začnou se uzavírat nelegální sázky. Za večer se uskuteční asi patnáct zápasů. Každý má tři kola. Mezi jednotlivými koly je dvouminutová pauza. Během střetnutí fanoušci sázejí další peníze. Když děti vstoupí do ringu, k největším fanouškům patří jejich matky. Povzbuzují syny k vrcholným výkonům. To už jde nejen o peníze, ale také se zřejmě probouzí ochranitelský a mateřský pud.

PANORAMA, Milán

 

« zpět na články